Modern Bahçe Dekorasyonu

Modern Bahçe Dekorasyonu

Modern Bahçe Dekorasyonu

Modern Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Modern bahçe dekorasyonu yapmak için öncelikle nasıl bir bahçe hazırlamak istediğimize karar kılmamız gerekiyor. Başlangıç olarak kalabalık arkadaş gruplarımızla beraber eğlenebileceğimiz bir yer mi, yoksa yakın dostlarımızla beraber oturup birer çay, kahve içip muhabbet içmek için bir yer mi veya kendimize özel bir alan olup sadece sessizlik içinde huzur bulup kitap okurken dinlenmek için mi kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Buna karar kıldıktan sonra süper lüks bir bahçe mi istersiniz yoksa sade ama şık bir bahçe mi
veyahut da kendin yap ürünleri ile kendinizin kişiselleştirdiği şirin mi şirin bir bahçe mi istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekiyor. Yaza özel mi, kışa özel mi, 4 mevsim mi veyahut sadece evinizin bir süsü olarak mı kullanacaksınız gibi soruları kendinize sormanız gerekiyor. Kendinize bu soruların yanıtlarını vermeniz gerçekten çok önemli çünkü arzu ettiğiniz bahçenin bu sorular aracılığı ile sonuçlanacağını bilmeniz gerekiyor.

Bahçe Dekorasyonu Peyzaj Önerileri

Arzu edilen temayı belirledikten sonraki ilk aşama peyzaj düzenlemesidir. Bir bahçedeki en önemli şeyin orada bulunan bitkiler olduğunu biliriz. Seçeceğimiz çiçekler, dikeceğimiz ağaçlar, yetiştireceksek meyve ağaçları veya sebzeler vs. Bu bitkiler büyük bir özen ve zaman istediği gibi bakımları da çok zor olan şeylerdir. Düzenli sulanması ve zararlı böceklere karşı kimyasal ya da organik çözümler bulunması gibi şeylerin önemi de hazmedilemeyecek seviyededir. Temamıza uygun şık güzel çiçekler bulduktan sonra ferahlığı korumak adına bunların çeşit sayısını 3 ila 5 arasında maksimum belirlemeniz gerekir. İster çiçekleriniz ile uyumlu dekor ister dekorunuz ile uyumlu çiçekler seçin ama uyumlu olmasının önemini de bilin. Çünkü bir bahçenin görsel şölen yaratabilmesindeki en büyük etken bu uyum ve dengedir.

Bahçe Dekorasyonunda Renk Seçimi

Bunları belirledikten sonra zeminimizde kullanacağımız bahçe yolunun taşlarından başlayıp kendinize yaratmak istediğiniz köşenin minik süslerine kadar güzel bir yolculuk sizi bekliyor. Evinizin boyutu küçükse yapmanız gereken şey kesinlikle çok büyük bir bahçe yapmaktan kaçınmaktır tabi eğer evinizin boğucu gözükmesini istiyorsanız başka. Ayrıca açık beyaz gibi açık renkler kullanarak yaptığımız ve genelde ev içinde kullandığımız illüzyon neden bahçe için de işe yaramasın ki. Bahçenizin duvarları ve mobilyalarınızı beyaz tercih etmeniz emin
olun bahçenizi olduğundan çok daha büyük gösterecektir. Modern bir görünüm yakalamak için de yaratıcılığınızı konuşturmanız gerekecektir. Sentetik çim kullanmak da bakım gerektirmeyen yemyeşil bir arka bahçeye sahip olmak için en ideal yollardan biridir. 

Bahçe Dekorasyonu

Gerek kullanacağınız kendin yap eşyalar veya dekorlar gerekse seçtiğiniz renkler veya bitkiler, kullandığınız bahçe mobilyası veya ufak çalılar gibi bir sürü şeyde yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Olmazsa olmaz olan çiçekler, oturacak bir yer, gölgelik bir alan için bir bahçe şemsiyesi, minik saksılar ve ışıklar gibi şeyleri düşünebilirsiniz ve kimse de buna karşı çıkmaz fakat daha lüks bir görüntü istiyorum derseniz bunu belki bir fıskiye ile belki bir havuz ile ya da bahçe yolunuzun görünüşü ile ya da en basitinden edinebileceğiniz güzel bir bahçe salıncağı ile elde edebilirsiniz. Ferah bahçenizde rengarenk çiçeklerin arasındayken kendi köşenizde altınızda şezlong üstünüzde dış mekân şemsiyeniz uzanıp hayaller kurmak, arkadaşlarınızla bahçe koltuk takımınızda oturup sohbet etmek, barbekü yapıp ufak bir parti vermek ya da sadece güneşlenmek size kalmış. Ama bahçeniz sizi dünyanın geri kalanında yaşadığınız tüm stresi atmanızı sağlayacak ortamı sağlar. 

Yeşil labirentler, parke taşı yollar, küçük göletler, havuzlar, rengarenk çiçekler ve küçük ağaçlar, hepsi cennet gibi bir bahçe tasarımı yaparken kullanabileceğiniz unsurlardır.

Bahçe Süs Havuzu Dekoru

Hayal gücünüze güvenin ve kendinizi soyutlayabileceğiniz veya arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz ortamınızı dizayn edin. Bahçeniz yeterince büyükse ufak bir gölet ya da taşlardan doğal görünümlü bir şelale yapabilirsiniz. Sadece yaratıcı olun ve her şeyi dengede tutmaya bakın. Bahçe ve peyzaj tasarımında, doğa ile iç içe bir görünüm en müthiş yollarından biri ise oturma alanının yanı başına bir süs havuzu eklemektir. Böylece, bahçe avlunuzda suya bakan rahatlatıcı, huzur verici harika bir görüntü oluşturmanız kaçınılmaz olur. Süs havuzunuzu çiçeklerle, ağaçlarla çevreleyerek müthiş bir doğa manzarası oluşturabilirsiniz.

İlhan Veren Bahçe Dekorasyonu Önerileri

Her nasıl bir tasarım seçerseniz seçin lüks bir görüntü istiyorsanız kesinlikle tasarımda bir bütünlük olmak zorundadır. Örneğin bahçenizin merkezinde büyük bir ağaç yer alıyor ya da oturma alanınızdaki dış mekân şemsiyesinin renklerinden ya da evinizin dekoru ve mimari yapısından yola çıkarak bir renk paleti alıp ona göre bir bütünlük sağlamanız size hem modern hem de lüks bir görüntü verecektir. Gece aydınlatmaları, doğal adım taşları, Bahçe duvarı boyunca yer alan sarmaşıklar uzun bambular gibi bahçenizi modernleştirmek için aklınıza birçok şey getirebilirsiniz. 

Küçük bir bahçe içerisinde, dekorasyon için çok fazla alana sahip olmadığınızdan dolayı, doğru ayrıntıları kullanmanız çok önemlidir. Bir alana stil katmanın en kestirme yolu ise bir dekorasyon konsepti oluşturmaktır. Örneğin, dönem mobilyaları ve tablolar kullanılarak dekore edebilirsiniz. İsterseniz bir klasik İngiliz bahçesi, isterseniz klasik İtalyan aynı şekilde Fransız vs. gibi kültürlerden veya dönemlerden seçmeniz size büyük kolaylık sağlayacak ve müthiş şık bir görüntü sağlayacak.